Az aranyvessző az őszirózsafélék családjába tartozik. További elnevezései aranyosvessző, aranyruta, erősrojt, istápfű. Virágos évelő növény, két-három méter magas, karcsú, sűrű levelű, a tövénél bokrosodó kóró. Nem összekeverendő az aranyesővel.
Történelme
Culpeper az aranyvesszőre úgy utal, mint a „legfontosabb sebre való növény, melynél nincs jobb sem belső, sem külső használatra”
Jósló növényként is felhasználták, függőlegesen tartva abba az irányba hajlott, ahol az elásott kincs vagy ez elvesztett tárgyat keresték. Hagyományban Vénusz istennő és Apolló védelme alatt áll, ezért csokráról azt tartották, hogy távol tartja a az infernális hatásokat.
Az arabok terjesztették el a középkorban, Közel-Keletről magukkal vitték más országokba, a szaracénok a keresztesekkel vívott csatákban sebeiket ezzel a növénnyel látták el.
XV-XVI. században az olaszok „Erba pagna”-nak nevezték, a németek „Consalida Saracenia”-nak, mely utóbbi is a külső, sebek gyógyítására utal.
Egy idegi a britekhez magas áron importálták, míg rá nem jöttek, hogy náluk is tömegesen megterem:) Thomas Edison 1929-ben kísérletezett vele, hogy gumit készítsen a kivonatából. A növény nemesítése által 12%-al növelték a latex tartalmat, ezáltal a gumik rugalmasságát. (Barátjától Henry Fordtól olyan T. Ford modellt kapott, melynek kerekei aranyvesszőgumiból készültek)
Az aranyvessző herbája
a virágzó hajtása
Az aranyvessző gyűjtése
Sárgabimbós stádiumban (után nyílik), maximum 40 cm-es szárral. Azaz a növény szárának felső maximum 40 centiméteres hosszú része.
Hatóanyagai
- Flavonoidok (rutin, kvercetin, izokvercetin, nikotiflorin, kvercitrin, izokvercitrin, ramnetin, izoramnetin, asztragalin, hiperozid): 1,5-3%
- Cserzőanyag (katechin típusú): 10%
- Szaponinok (triterpén szaponinok): virgaureae 2-6%, canadensis és gigantea 9-12%
- Fenolsavak (kénsav-észterek
- Illóolaj (germakrén-D): 0,4-1,5%
- Keserű anyagok
- Inulin
- Poliszacharidok (kanadai és közönséges)Gyógyhatása
Az aranyvessző gyógyhatásai
Hagyományos alkalmazás: Húgyúti problémákra (vesekő, hólyag- és vesemedence-gyulladás), megfázás megelőzésére, kezelésére, lázcsillapító, hasmenés ellen, sebgyógyításra, ekcéma (krónikus ekcéma), köszvény, reuma, ízületi gyulladás esetén belsőleg („vértisztító”), fájdalomcsillapítás. Magas vérnyomás, prosztata-megnagyobbodás, skrofulózis azaz nyaki nyirokcsomók gümőkórja ellen. Egyesek inkább pszichoterápiás gyógyszerként tekintenek rá, de történtek klinikai vizsgálatok is, amik bizonyítják görcsoldó és diuretikus hatását. Számos gyógytermék, teakeverékek, kivonatok alkotórésze.
Felhasználási formák
- teaként fogyasztják (forrázat): vízhajtó, gyulladáscsökkentő, salaktalanító teakeverékekben
- kivonatai és készítményei is forgalomban vannak (pl. száj- és garatöblögetők, vesekőképződést gátlók)
- külsőleg borogatás, sebekre és fekélyekre
- kiváló mézelő növény
- szirupot is készítenek belőle
- tinktúra
- festő növény
Az aranyvessző, mint tea alapanyag kiváló lehet gyógynövényteák készítéséhez is fenti jótékony tulajdonságaik. Az alábbi teakeverékeinkben található meg ez a sokoldalú növény:
- Allergia teakeverék
- Epebarátja teakeverék
- Felfázás teakeverék
- Férfi teakeverék
- Immun teakeverék
- Karcsúság teakeverék
- Vérnyomás teakeverék
- Vízhajtó teakeverék
Forrás: www.wikipedia.hu